Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminna Biblioteka Publiczna w Mędrzechowie

Gminny Konkurs Historyczny

Utworzono dnia 16.12.2019

Historia jest nauczycielką życia. Analizując przeszłość można nie tylko wiele dowiedzieć się o teraźniejszości, ale także o przyszłości.  Historia lokalna to ważne pole poznawania przeszłości. Znajomość dziejów naszego regionu czy lokalnej społeczności niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to wspaniałe narzędzie budowania tożsamości i poczucia przynależności mieszkańców, budowanie tożsamości i poczucia przynależności mieszkańców  do danej zbiorowości.

To dzięki pokazywaniu dawnych wydarzeń w bardzo konkretnej przestrzeni możliwe jest zbliżenie się do historii – nierzadko jest to pierwszy krok do zainteresowania się na poważnie tym, co było kiedyś. 

Mając  na celu budzenie zainteresowania młodego pokolenia walką Polaków o niepodległość podczas II wojny światowej  w ramach realizacji projektu "CZTERY PORY BIBLIOTEKI"  w Szkole Podstawowej w Mędrzechowie odbył się  organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mędrzechowie Gminny Konkurs Historyczny "Gmina Mędrzechów w okresie okupacji hitlerowskiej".Istotą konkursu było  kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez poznawanie historii lokalnej, a także zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków w obronie ojczyzny.

Uczestników konkursu powitała dyrektor szkoły pani Anna Jurek.

Do konkursu  przystąpiło 28 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Mędrzechów, podzielonych na 7 zespołów.

W pierwszej części konkursu uczestnicy pisali test, który sprawdzał ich wiedzę z historii ziemi mędrzechowskiej w czasie okupacji niemieckiej. W drugiej części konkursu uczniowie trzech  najlepszych zespołów  odpowiadali na wylosowane pytania. 

Uczestnicy finałowej części konkursu zaprezentowali duży zakres wiedzy.

Zdecydowanymi zwycięzcami  został zespół w składzie: Patrycja Dynak, Natalia Jurczyk, Zuzanna Marszalik, Kamila Nowakowska.

Drugie miejsce zajęli: Kamil Dworak, Krzysztof Lekarczyk, Kacper Pikul,Piotr Siembab.  Na najniższym stopniu podium znaleźli się: Angelika Lekarczyk, Oliwia Rachmaciej, Katarzyna Święch, Piotr Jurczyk.

Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Stanisław Ziętara, Lila Pyszna, Ewa Cholewa i Edyta Jurczyk.

Nagrody książkowe  oraz dyplomy dla uczestników konkursu sfinansowano w ramach projektu „CZTERY PORY BIBLIOTEKI” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.

Serdecznie gratulujemy laureatom i uczestnikom konkursu.

 

 

Konkurs historyczny

Utworzono dnia 03.02.2020, 15:39

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 14

W tym miesiącu: 28

W poprzednim miesiącu: 63

Wszystkich: 4782