Historia jest nauczycielką życia. Analizując przeszłość można nie tylko wiele dowiedzieć się o teraźniejszości, ale także o przyszłości. Historia lokalna to ważne pole poznawania przeszłości. Znajomość dziejów naszego regionu czy lokalnej społeczności niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to wspaniałe narzędzie budowania tożsamości i poczucia przynależności mieszkańców, budowanie tożsamości i poczucia przynależności mieszkańców do danej zbiorowości.
To dzięki pokazywaniu dawnych wydarzeń w bardzo konkretnej przestrzeni możliwe jest zbliżenie się do historii – nierzadko jest to pierwszy krok do zainteresowania się na poważnie tym, co było kiedyś.
Mając na celu budzenie zainteresowania młodego pokolenia walką Polaków o niepodległość podczas II wojny światowej w ramach realizacji projektu "CZTERY PORY BIBLIOTEKI" w Szkole Podstawowej w Mędrzechowie odbył się organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mędrzechowie Gminny Konkurs Historyczny "Gmina Mędrzechów w okresie okupacji hitlerowskiej".Istotą konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez poznawanie historii lokalnej, a także zachowanie pamięci o bohaterskiej walce Polaków w obronie ojczyzny.
Uczestników konkursu powitała dyrektor szkoły pani Anna Jurek.
Do konkursu przystąpiło 28 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Mędrzechów, podzielonych na 7 zespołów.
W pierwszej części konkursu uczestnicy pisali test, który sprawdzał ich wiedzę z historii ziemi mędrzechowskiej w czasie okupacji niemieckiej. W drugiej części konkursu uczniowie trzech najlepszych zespołów odpowiadali na wylosowane pytania.
Uczestnicy finałowej części konkursu zaprezentowali duży zakres wiedzy.
Zdecydowanymi zwycięzcami został zespół w składzie: Patrycja Dynak, Natalia Jurczyk, Zuzanna Marszalik, Kamila Nowakowska.
Drugie miejsce zajęli: Kamil Dworak, Krzysztof Lekarczyk, Kacper Pikul,Piotr Siembab. Na najniższym stopniu podium znaleźli się: Angelika Lekarczyk, Oliwia Rachmaciej, Katarzyna Święch, Piotr Jurczyk.
Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Konkursowa w składzie: Stanisław Ziętara, Lila Pyszna, Ewa Cholewa i Edyta Jurczyk.
Nagrody książkowe oraz dyplomy dla uczestników konkursu sfinansowano w ramach projektu „CZTERY PORY BIBLIOTEKI” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki 2019”.
Serdecznie gratulujemy laureatom i uczestnikom konkursu.