Nasza Biblioteka zakończyła realizacje projektu w ramach Programu MKiDN Partnerstwo dla książki pn. CZTERY PORY BIBLIOTEKI,. który zgodnie z założeniami został podzielony na na cztery części:
"RADOŚĆ CZYTANIA" , "CZYTAMY AKTYWNIE", "JESIENNA ZADUMA Z HISTORIĄ", "NA POWAŻNIE I Z HUMOREM".
Projekt adresowany był do wszystkich grup wiekowych. W ramach zaplanowanych działań:
-przeprowadzono X jubileuszowy Konkurs Recytatorski pn." Co mi w duszy gra", którego celem było m.in. rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.
- zorganizowano spotkania autorskie połączone z warsztatami dziennikarskimi z Krzysztofem Koziołkiem- autorem powieści sensacyjnych i Pawłem Kopijerem - autorem powieści fantasy, a także "Noc detektywów w bibliotece" połączoną ze spotkaniem autorskim z Dariuszem Rekoszem autorem prozy przygodowo-detektywistycznej dla dzieci i młodzieży oraz spotkania autoskie z Melanią Kapelusz,
- odbył sie Piknik Czytelniczy z Biblioteką i Przyjaciółmi - który miał na celu promocję książek i czytelnictwa wśród całych rodzin, integrację międzypokoleniową, a także promocję Biblioteki. Podczas pikniku zorganizowano spotkanie autorskie z Ewą Chotomską – autorką książek dla dzieci i tekstów piosenek.
- zorganizowany został konkurs na opowiadanie historyczne, wystawa "Mędrzechowskie drogi do wolności" połączona z konkursem wiedzy na temat historii gminy Mędrzechów podczas okupacji hitlerowskiej, którego uczestnikami byli uczniowie klas VII-VII z terenu gminy, oraz widowisko słowno - muzyczne z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej "W hołdzie wolności" z udziałem Seniorów, Młodzieży i Orkiestry Dętej działającej przy bibliotece. Filia Biblioteczna prowadziła w Publicznym Przedszkolu w Grądach cykl zajęć pod hasłem „Kto ty jesteś? – Polak mały” zakończony konkursem plastyczny dla dzieci „ Drzewo genealogiczne mojej rodziny”. Tematem przewodnim wszystkich ww. działań działań była historia lokalna, a celem promocja literatury historycznej i regionalnej wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych w tym seniorów 60+.
- spotkanie spotkaniem autorskim prowadzone przez Dariusza Rekosza z aktorem Marianem Dziędzielem pt. "Trza być w butach na weselu".
Przez cały okres realizacji zadania funkcjonowały "mikro biblioteki"- miejsca przeznaczone na książki, spełniające rolę małej biblioteki. Udostępnianie odbywało się na zasadzie wypożyczeń i zwrotów albo przyniesienia nowego tytułu, zgodnie z założeniem „bierz książkę i zostaw książkę".
W realizacji projektu wspierali nas współorganizatorzy: Szkoła Podstawowa w Mędrzechowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Mędrzechowskiej, Publiczne Przedszkole w Grądach i Publiczne Przedszkole w Mędrzechowie.